Gua Sha – dlaczego warto?

Gua Sha – dlaczego warto?

2 czerwca 2021 0

Świadoma pielęgnacja twarzy i ciała jest obecnie w modzie. Powszechne stało się poszukiwanie alternatyw dla inwazyjnych zabiegów kosmetycznych i korzystanie z naturalnych metod pielęgnacji. Coraz większą popularnością cieszy się wykonywanie masaży za pomocą płytki Gua Sha. Co to jest i dlaczego warto zainteresować się tym tematem?

Gua Sha – czym jest?

Gua Sha to płytka wykonana ze szlachetnego kamienia – najczęściej jadeitu lub kwarcu. Jest to masażer do twarzy, który znany był w chińskiej medycynie już w XIV wieku. Masaż wykonywany był wtedy głównie w celach leczniczych, miał „udrożnić” kanały przepływu energii i zahamować ból. Obecnie masażer jest używany ze względu na pozytywny wpływ na urodę.

Jak wygląda Gua Sha?

Gua Sha ma postać płaskiej płytki o zaokrąglonych bokach. Na ogół jeden z dwóch dłuższych boków ma niewielkie wgłębienie, a jeden z krótszych ma zakończenie w kształcie litery V. Masażery do twarzy dostępne na rynku mogą jednak nieznacznie różnić się wyglądem.

Gua Sha
Płytka Gua Sha do twarzy

Jak działa Gua Sha?

Zabieg wykonywany za pomocą płytki może być pomocny przy drenażu limfatycznym twarzy, niweluje zmarszczki, usuwa opuchliznę, poprawia napięcie i odmładza skórę, szczególnie wrażliwą. Działanie masażera opiera się na poprawianiu krążenia krwi i chłonki, co prowadzi do zlikwidowania obrzęków i zastojów. Masaż rozgrzewa i relaksuje, wygładza skórę, regeneruje ją i liftinguje. Pocieranie twarzy Gua Sha wzmaga wzrost nowych komórek. Taki zabieg może być wykonany przez profesjonalistę, ale również samodzielnie w domu.

Jak wykonać masaż Gua Sha?

Przede wszystkim przed rozpoczęciem masażu należy odpowiednio przygotować skórę. Trzeba ją oczyścić z zanieczyszczeń i pozostałości kosmetyków, a następnie zastosować tonik lub hydrolat. Potem zaleca się nałożenie kremu nawilżającego, serum do twarzy lub olejku. To zapewni poślizg podczas masażu. Dzięki temu masowanie będzie przyjemniejsze, a efekt lepiej widoczny. Masaż należy zacząć od szyi. Płytkę trzeba ustawić przy obojczyku krawędzią do skóry i przesunąć w stronę żuchwy. Następny krok to masaż policzków. Trzeba zacząć przy linii nosa i ustawioną pod kątem 90 stopni płytkę przesunąć ku górze do ucha. Okolice oczu można masować od kącików do zewnątrz lub w przeciwnym kierunku i objąć od razu masażem górną powiekę. Czoło powinno się masować od środka w bok. Masaż powinien się kończyć pionowym gestem – od spodu nosa, przez czoło, do nasady włosów. Należy pamiętać, że każde pociągnięcie płytką musi zostać powtórzone 10 razy, a ruchy wykonuje się ku górze i na zewnątrz. Przed masażem dobrze jest schłodzić płytkę w lodówce, a po użyciu dokładnie ją oczyścić.

Gua Sha – masaż na ciało

Za pomocą Gua Sha można wykonać nie tylko masaż twarzy. Płytka może zmniejszyć opuchliznę i ujędrnić skórę na ramionach, pośladkach, plecach czy nogach. Po takim zabiegu należy powstrzymać się od kąpieli, opalania i używania kosmetyków.

Gua Sha a roller jadeitowy

Masażer roller różni się od Gua Sha przede wszystkim kształtem. Nie ma on formy płytki, jest wałkiem do masażu. Roller jest stosowany, by przywrócić skórze odpowiednie ukrwienie i usunąć opuchliznę, natomiast płytka ma dodatkowo działanie ujędrniające i przeciwzmarszczkowe. Masażer roller gładzi skórę, natomiast używając Gua Sha stosuje się większy nacisk, a masaż przypomina bardziej drapanie.

Gua Sha – gdzie kupić?

Wiele osób skarży się, że ma problem z zakupem płytki ze względu na jej ograniczoną dostępność. Choć produkt można kupić w coraz większej ilości miejsc, jest on tak popularny, że bardzo szybko się wysprzedaje. Można szukać go w drogeriach i perfumeriach lub zamówić płytkę w sklepie internetowym.

Podsumowanie

By cieszyć się zdrowym wyglądem twarzy i ciała, warto zapoznać się z dostępnymi metodami pielęgnacji. Dbanie o skórę nie wymaga wizyt w salonach kosmetycznych – wiele prostych zabiegów pielęgnacyjnych można wykonać w domu. Regularne wykonywanie masażu płytką Gua Sha zapewni skórze piękny i młody wygląd na długi czas. By przeprowadzić go prawidłowo, dobrze jest wcześniej zapoznać się z dokładnymi wskazówkami.

Redakcja
Redakcja